Aktualności

PODOKRĘG RACIBÓRZ ŚWIĘTOWAŁ 100-LECIE ŚLĄSKIEGO ZWIĄZKU PIŁKI NOŻNEJ

19/01/2020 11:03
PODOKRĘG RACIBÓRZ ŚWIĘTOWAŁ 100-LECIE ŚLĄSKIEGO ZWIĄZKU PIŁKI NOŻNEJ http://www.slzpn.katowice.pl/

Gala 100-lecia Śląskiego Związku Piłki Nożnej w Podokręgu Racibórz odbyła się w sobotnie popołudnie w gościnnych progach hali sportowej LKS Studzienna.


Prezes Podokręgu Racibórz Stefan Ekiert wygłaszając komendę: "Sztandary Śląskiego Związku Piłki Nożnej oraz Podokręgu, Wprowadzić - Cześć sztandarom" rozpoczął część oficjalną wyjątkowego spotkania, w którym udział wzięli prezesi okolicznych klubów oraz samorządowcy Ziemi Raciborskiej.

- Mam zaszczyt i przyjemność rozpocząć galę 100-lecia Śląskiego Związku Piłki Nożnej na Raciborskiej Ziemi - powiedział Stefan Ekiert. - Cieszę się, że prezes Henryk Kula, którego witam bardzo serdecznie jako gospodarza jubileuszowych obchodów, zaproponował taką formułę świętowania jubileuszu. Dzięki niej każdy prezes, każdego klubu działającego w strukturach naszego Związku, będzie uczestnikiem tego wyjątkowego wydarzenia, które może się zdarzyć tylko raz na cały wiek. Witam również członków Zarządu Śląskiego Związku Piłki Nożnej, który zaszczycili nas swoją obecnością. Witam także przedstawicieli władz samorządowych, które są z nami na co dzień więc i w ten wyjątkowy dzień również świętują razem z nami: Wiceprzewodniczącego Komisji Sportu Sejmiku Wojewódzkiego Województwa Śląskiego Jarosława Szczęsnego, Starostę Powiatu Raciborskiego Grzegorza Swobodę, Wicestarostę Powiatu Wodzisławskiego Tadeusza Skatułę, Prezydenta Raciborza Dariusza Polowego, Burmistrzów Miast: Krzanowic - Andrzeja Strzedullę, Pszowa - Czesława Krzystałę i Sekretarza Miasta Kuźni Raciborskiej Dominika Klimanka oraz Wójtów Gmin: Nędza - Annę Iskałę, Krzyżanowice - Grzegorza Utrackiego, Pietrowice Wielkie - Andrzeja Wawrzynka, Lubomia - Czesława Burka, Gaszowice - Pawła Bugdola oraz Zastępcę Wójta Gminy Rudnik Tomasza Kruppę i Sekretarza Gminy Kornowac Radosława Łuszcza. Ale przede wszystkim cieszę się, że widzę na sali tak liczne grono prezesów, działaczy, trenerów i z Hubertą Kostką na czele wszystkich piłkarzy klubów, które są fundamentem naszego Związku. Związku pamiętającego o tych, którzy tworzyli historię, a także wkraczającego odważnie w nowe 100-lecie.

Zanim jednak nastąpił krok w przyszłość dzięki opowieści Tadeusza Palucha o korzeniach piłki nożnej na Ziemi Raciborskiej oraz multimedialnej prezentacji najważniejszych wydarzeń związanych ze śląską piłką, uczestnicy gali, w pigułce zapoznali się z historią. Zobaczyli też najważniejsze momenty 100-lecia śląskiej i polskiej piłki z fragmentami legendarnych meczów na Stadionie Śląskim Polska - ZSRR w 1957 roku, Polska - Holandia w 1975 roku czy Górnik Zabrze - AS Roma z 1970 roku, a także Gerarda Cieślika i Ernesta Pohla w domowym zaciszu. Nie zabrakło również fragmentów z gry i treningów najmłodszych adeptów piłki nożnej, których radość i zapał daje nadzieję, graniczącą z pewnością, że następne 100 lat Śląskiego Związku Piłki Nożnej także będzie obfitowało w sukcesy, o których w swoim wystąpieniu przypomniał prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej Henryk Kula.

- Bez waszej pasji, zaangażowania i determinacji w codziennej pracy oraz wyrzeczeń, często kosztem życia rodzinnego, prywatnego czy zawodowego śląska piłka nie byłaby najlepsza w Polsce - podkreślił Henryk Kula. - Ziemia Raciborska dała polskiej piłce oddanego działacza Stefana Ekierta, legendarnego piłkarza i trenera Huberta Kostkę oraz mistrzynię Europy juniorek Ewelinę Kamczyk. Przez ich wyróżnienie chcę podziękować wszystkim działaczom, trenerom, piłkarzom, sędziom oraz samorządowcom, którzy tworzyli i tworzą historię śląskiej piłki na Ziemi Raciborskiej. Jestem dumny, że wraz z wami mogę wprowadzać ją w nowe stulecie. Jestem przekonany, znając jej potencjał oraz pracowitość trenerów i piłkarzy, że sukcesy będą większe niż w minionym stuleciu. Na końcu chcę serdecznie podziękować za gościnę i przygotowanie tej gali przede wszystkim prezesowi Stefanowi Ekiertowi, który od 36 lat służy wam i mimo różnych trudności, które go spotykają, bardzo się stara.

A po tych słowach prezesi Henryk Kula i Stefan Ekiert przystąpili do uhonorowania zasłużonych działaczy z Ziemi Raciborskiej. Brązowe Medale "Za Wybitne Osiągnięcia w Rozwoju Piłki Nożnej" otrzymali: Janusz Jona, Stanisław Kowalczyk i Zdzisław Matysiak. Honorowe Odznaki Polskiego Związku Piłki Nożnej przyznano: Leonowi Cieślikowi i Andrzejowi Starzyńskiemu - Brązowe, Stefanowi Gruszce - Srebrną oraz Henrykowi Kucznierzowi, Janowi Manderli, Henrykowi Piejakowi, Henrykowi Sokołowi, Tadeuszowi Wiatrowi i Januszowi Wieczorkowi - Złote. A Honorowe Odznaki Śląskiego Związku Piłki Nożnej nadano: Robertowi Demelowi, Jerzemu Halfarowi, Arturowi Krzykale i Stefanowi Niedźbale - Brązowe, Marianowi Bartoszowi, Waldemarowi Hnidzie, Franciszkowi Krakowczykowi, Dariuszowi Lipickiemu, Markowi Marynowiczowi i Gerardowi Przybyle - Srebrne oraz Andrzejowi Czernemu, Gerardowi Depcie, Andrzejowi Sosnowskiemu i Andrzejowi Szulcowi - Złote.

Pamiątkowe Medale Jubileuszu 100-lecia Śląskiego Związku Piłki Nożnej wraz z symbolicznym listem otrzymali przedstawiciele władz samorządowych z serdecznymi podziękowaniami za wsparcie śląskiej piłki.

- W imieniu Marszałka Województwa Śląskiego pozwolę sobie odczytać list i wraz z nim na ręce prezesa Henryka Kuli wręczyć pamiątkowy puchar - powiedział Wiceprzewodniczący Komisji Sportu Sejmiku Województwa Śląskiego Jarosław Szczęsny. - Z okazji uroczystych obchodów 100-lecia Śląskiego Związku Piłki Nożnej w imieniu władz Województwa Śląskiego oraz własnym przekazuję na ręce Pana Prezesa wszystkim osobom związanym z działalnością Śląskiego Związku Piłki Nożnej oraz Podokręgu Racibórz słowa uznania i gratulacji oraz życzenia dalszych sukcesów.

Do tych życzeń i gratulacji przyłączyli się także starostowie Grzegorz Swoboda i Tadeusz Skatuła, a w imieniu burmistrzów i wójtów głos zabrał Grzegorz Utracki. A podsumowaniem jubileuszowy wystąpień był głos legendy światowej, polskiej, śląskiej i raciborskiej piłki nożnej: mistrza olimpijskiego, 8-krotnego mistrza Polski i 6-krotnego zdobywcę Pucharu Polski oraz finalistę Pucharu Europy Zdobywców Pucharów.

- 100 lat to jest szmat czasu - podkreślił Hubert Kostka. - Ja pamiętam te lata, w których raciborska piłka była na szczeblu centralnym. Grałem w Unii w II lidze, czyli jak dzisiaj byśmy powiedzieli na zapleczu ekstraklasy i przeszedłem do Górnika Zabrze, żeby przez dwa sezony rywalizować z raciborzanami w ówczesnej I lidze. To była drużyna, która została stworzona na bazie zespołów, które w 1954 i 1956 roku sięgnęły po mistrzostwo Polski juniorów oraz wspierana przez starszych zawodników. Jak wtedy można było zdobyć mistrzostwo Polski juniorów to świadczy o tym, że tu jest utalentowana młodzież i trzeba tylko ją wyszkolić i to jest zadanie dla tych, którzy wchodzą w to nowe 100-lecie Śląskiego Związku Piłki Nożnej jako działacze i trenerzy.

Po tych słowach i wyprowadzeniu sztandarów przyszedł czas na część artystyczną, którą wypełniły pokazy taneczno-akrobatyczne reprezentantek Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej "Źródło" i Stowarzyszenia "Bajtel" z Gminy Nędza przeplatane opisami Aldony Krupy-Gawron. A gdy już przebrzmiały echa skocznych melodii rozpoczęły się rozmowy kuluarowe i można się było przekonać, że o 100-latach śląskiej piłki nożnej można mówić bardzo długo.

tekst: http://www.slzpn.katowice.pl/

Więcej zdjęć można oglądać TUTAJ.