Aktualności

Hubert Kostka obchodzi dzisiaj 80 urodziny

27/05/2020 11:50

8️⃣0️⃣ urodziny obchodzi dzisiaj Hubert Kostka. Życzymy dużo zdrowia i samych radości.


Hubert Kostka to jeden z najlepszych bramkarzy w historii polskiej piłki, to złoty medalista olimpijski z igrzysk w Monachium w 1972 roku, a później wybitny trener. Jako szkoleniowiec po tytuł sięgał i z Szombierkami Bytom, i z Górnikiem Zabrze.

Kostka jest wychowankiem LZS Markowice, to mały klub z przedmieść Raciborza. Co ciekawe, pan Hubert zaczynał od gry w... ataku. Strzelał całkiem sporo bramek. Kiedy pod koniec lat 50. do II ligi (drugi poziom rozgrywkowy) awansowała Unia Racibórz i z dnia na dzień została bez bramkarza, klub zorganizował w powiecie... nabór! Wygrał go Hubert Kostka i tak z wielkim powodzeniem bronił w Unii w latach 1958-1960, zanim trafił do Górnika Zabrze.

Występy w górniczej jedenastce to pasmo sukcesów i wielkich meczów, szczególnie w europejskich pucharach. Z Górnikiem Hubert Kostka osiem razy wywalczył mistrzostwo Polski, a sześć razy zdobył Puchar Polski. Stawia go to w gronie najbardziej utytułowanych polskich piłkarzy. W kwietniu 1970 roku z zabrzanami zagrał w przegranym finale Pucharu Europy Zdobywców Pucharów z Manchesterem City w Wiedniu.

W reprezentacji Polski wystąpił w 32 spotkaniach, w kilku z nich był kapitanem. Potem został świetnym trenerem, który trzy razy zdobywał mistrzostwo Polski, to sensacyjne z Szombierkami Bytom w 1980 roku, a potem ze "swoim" Górnikiem w 1985 i 1986 roku. Tygodnik "Piłka Nożna" trzy razy wyróżniał go tytułem Trenera Roku (1979, 1980, 1985). Pod względem szkoleniowych dokonań jest w ścisłej elicie.

żródło: https://sport.interia.pl/