Podokręg

TRENINGI W CZASIE PANDEMII - LKS BUK RUDY

5/06/2020 12:42

Rząd RP zezwolił na prowadzenie zajęć treningowych w większych grupach. Zapytamy więc Kluby Naszego Podokręgu czy korzystają z tej możliwości i jak wyglądają zajęcia.


 

Odpowiedzi na pytania udzielił Ryszard Morgała – kierownik ds. marketingu.

 

Ile treningów w tygodniu zaplanowanych zostało dla pierwszej drużyny?

Pierwsza drużyna trenuje 2 razy w tygodniu - Klasa "A" 

Dodatkowo posiadamy rezerwy, które trenują aktualnie raz w tygodniu - Klasa "C" 

 

 

 Ilu zawodników (w sumie) uczestniczy w tych treningach?

 

Aktualnie w obu drużynach w zajęciach wzięło udział w sumie około 30 zawodników, średnio na treningu pierwszego zespołu pojawia się 16/18 zawodników, wśród rezerw frekwencja średnia to około 10 zawodników. 

 

 

Ile grup (drużyn) dziecięco-młodzieżowych jest w klubie?

W klubie mamy 6 grup młodzieżowych: Skrzaty, dwie drużyny Żaków, Orliki, Młodziki oraz Juniorzy Młodsi.

 

 

Ile treningów w tygodniu organizujecie dla grup dziecięco-młodzieżowych?

Wszystkie grupy młodzieżowe mają na chwilę obecną dwa treningi w tygodniu.

 

 

Ilu zawodników uczestniczy (w sumie) w tych zajęciach?

 

W sumie w zajęciach bierze udział ponad 60 zawodników.

 

 

Jakie boiska macie do dyspozycji?

 

Do dyspozycji w normalnych warunkach mamy dwa boiska trawiaste pełnowymiarowe, lecz boisko treningowe na wionę zostało wyłączone z użytku, nawierzchnia została zerwana, przesiana na nowo i aktualnie czekamy na efekty tej pracy. Na ten czas remontu udało nam się porozumieć z zarządcami boiska w pobliskich Jankowicach i dzięki ich uprzejmości nasze drużyny seniorskie trenują "za lasem" co najmniej raz w tygodniu aby nie zniszczyć zbyt wielkim obciążeniem naszej płyty głównej. Do dyspozycji mamy także boisko typu Orlik przy Szkole Podstawowej w Rudach gdzie swoje treningi odbywają nasze najmłodsze dzieci oraz raz w tygodniu korzystają z niego juniorzy. 

 

 

Jak przestrzegacie wymogów sanitarnych? Czy coś ewentualnie sprawia problem i dlaczego?

 

Zaplecze sanitarne, szatnie i prysznice mimo pozwolenia rządu nadal zostają wyłączone z użytku, do dyspozycji zawodników jest tylko WC. Ciężko byłoby dopilnować dokładnej dezynfekcji tych pomieszczeń po każdych z zajęć. Nadal między treningami odbywającymi się na jednym obiekcie mamy 15 minut przerwy, aby  drużyny się ze sobą nie spotykały, a przed i po każdych zajęciach zawodnicy mają do dyspozycji punkt dezynfekcji rąk. Trenerzy po swoich zajęciach dezynfekują sprzęt. 

Wszyscy zawodnicy uczestniczący w zajęciach na pierwsze zajęcia dostarczyli nam oświadczenia przygotowane przez związek, co także powoduje, że wszyscy gracze jak i rodzice naszych pociech są świadomi, że zagrożenie nagle nie zniknęło i każdy z osobna jest odpowiedzialny za drugiego kolegę z drużyny. Jedynym problemem z jakim borykają się chyba wszystkie kluby jest duża częstotliwość zmian przepisów, do których należy się dostosować. Aktualnie obostrzenia zostają stopniowo zniesione więc jest łatwiej, ale na początku dostosowanie się do wszystkich panujących reguł sprawiało sporo problemów dotyczących przygotowania harmonogramów dla 6 osobowych grup i wszystkich innych zaleceń. 

 

Co zmieniło się w Waszym klubie w związku z pandemią? Jak spędzaliście ten czas?

 

Wspominałem już o małej modernizacji boiska treningowego - to zadanie było dla nas priorytetem, aby na wiosnę w przyszłym roku w Rudach były dostępne nie jedno, a dwa boiska z bardzo dobrą nawierzchnią trawiastą, co umożliwi także przeniesienie w przyszłości części spotkań na płytę boczną i odciąży naszą płytę główną pod tym aspektem. W miarę możliwości w tym czasie zostały przeprowadzone małe remonty niektórych pomieszczeń w budynku klubowym. 

Zawodnicy młodzieżowi w zależności od grupy wiekowej dostawali małe zadania domowe od trenerów, aby w tym okresie całkowicie nie wypaść z formy, a drużyny seniorskie w tym czasie odpoczywały, niektórzy zawodnicy leczyli kontuzje, a większość wykorzystała ten czas na spędzenie czasu z rodziną, przeprowadzenie zaległych prac i remontów w domu, na które nigdy nie było czasu :)

 

 

W jaki sposób współpracujecie z samorządem, czy władze samorządowe Wam pomagają?

 

Nasz Prezes oraz Skarbnik są w stałym kontakcie z władzami samorządowymi. Nasze relacje są na dobrym poziomie i mamy nadzieję, że tak pozostanie. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszystkie nasze prośby mogą zostać spełnione od zaraz, lecz z pomocą gminy udało nas się już kilka projektów dotyczących remontu budynku klubowego czy zakupu sprzętu dokonać i mamy nadzieję, że idąc w tym kierunku jeszcze nie raz wspólnie poprawimy warunki panujące na naszym obiekcie i poprawimy możliwości jeśli chodzi o prowadzenie zajęć sportowych. 

 

 

Jaki termin rozpoczęcia rozgrywek byłby dla Was optymalny?

 

W obecnej chwili ciężko stwierdzić jednoznacznie, która data byłaby optymalna do rozpoczęcia rozgrywek. Na pewno wszystkie kluby potrzebują jeszcze trochę czasu, aby odpowiednio się do nich przygotować, rozegrać co najmniej kilka sparingów, ponieważ tak długa przerwa spowodowała, że tak naprawdę z przygotowań zimowych nie zostało zbyt wiele i trzeba pracować na nowo. Jaki to nie będzie termin nie pozostanie nam nic innego niż się do niego dostosować,  lecz czym szybciej zostanie on podany do wiadomości publicznej tym lepiej będzie dla nas wszystkich.